Lukuvuoden 2016–2017 perholaiset SM/PM/EM/MM-kisamitalistit ja maajoukkue-edustajat

ONITTELUT upeasta vuodesta!

Lisätiedot
Tuuli Merikoski, koulutuspäällikkö, Urheiluakatemia
0400 711 728
tuuli.merikoski (at) perho.fi

Amerikkalainen jalkapallo

Niko Saarijärvi, UAM14
SM-kulta, Roosters

Cheerleading

Joanna Ranta, KT15UAM
SM-kulta, EM-kulta HAC Elite

Sanni Rantonen, KT14UAM
SM-hopea, Golden Spirit Angels

Viljami Hietala, UAM16
MM-pronssi

Jalkapallo

Mikaela Frondelius, UAM15
TBSM kulta, PK35

Jerri Koistinen, UAM15
PBSM-kulta, Käpylän Pallo

Ismo Mikkola, UAM15
PBSM-kulta, Käpylän Pallo

Pyry Saarto, UAM16
PBSM-kulta, Käpylän Pallo

Akseli Ollila, UAM16
PBSM-kulta, Käpylän Pallo

Mosawer Ahadi, UAM16
PBSM-hopea, HJK

Valtteri Vesiaho, UAM15
PBSM-hopea, HJK

Judo

Alexandra Barton, YUAM16
SM1/70kg, Kirkkonummen Judoseura

Emmi Rossi, YUAM16
SM3,PM3/57kg, Kuopion Judokerho Tomodachi

Jääkiekko

Patrick Fjäder, UAM16
B2-SM kulta HIFK

Aleksi Järvisalo, UAM16
B2-SM kulta HIFK

Julius Karhu, KT16UAM
B2-SM kulta HIFK

Joel Laurikainen, UAM16
B2-SM kulta HIFK

Oka Riissanen, UAM16
B2-SM kulta HIFK

Ilmari Pieviläinen, UAM16
B2-SM kulta HIFK

Jeremy Sarivaara, UAM16
B2-SM kulta HIFK

Koripallo

Lauri Brederholm, UAM16
ASM2, Helsinki Rocks

Ricky Waxlax, UAM16
SM3, Korisliiga, Seagulls

Pyöräily

Sasu Halme, YUAM16
Korson Kaiku
Maastopyöräily XCO SM-3 2016, Elite, Cyclovision
Maastopyöräily XCO MM-14 2016, U23, Maajoukkue
Cyclocross SM-1 2017, Elite, Cyclovision
Maastopyöräily XCO PM-2 2017, Elite, Cyclovision

Antti-Jussi Juntunen, UAM16
XCE, SM2, Korson Kaiku

Salibandy

Ari Haapalainen, opettaja
MM1

Axel Raunio, UAM15
BSM-hopea, Esport Oilers

Squash

Jari Mether, lehtori
M60 SM-hopea VSK

Yleisurheilu

Topi Raitanen
Maastojuoksu SM-kulta 4km HKV

Sara Vorselman
4x100m YS15M / HKV

Maajoukkue-edustukset (mm.):

Niilo Halonen U20, jääkiekko, Mosawer Ahadi, Burak Kilic ja Akseli Ollila U17, jalkapallo
Kristian Heinolainen, Valtteri Vesiaho U18, jalkapallo, Ricky Waxlax, U17, koripallo
Topi Raitanen Yleisurheilu, suunnistus, Sasu Halme, pyöräily
Jenna Partanen, taekwondo, Ari Haapalainen salibandy, Joanna Ranta, Viljami Hietala, cheerleading